Musíme pracovat s vodou tam, kde spadne – zadržet ji, dobře ji využívat a následně nechat vsáknout.
Sucho a silné přívalové deště trápí naši zemi stále častěji. Návrh důsledně pracuje s cennou dešťovou vodou tak, aby její maximální množství zadržel a využil přímo na ploše náměstí. Voda, která se přímo nevsákne skrze dlažbu s velkým množstvím spár, je svedena primárně do dešťových záhonů. Jejich speciálně navržené štěrkové souvrství má schopnost zadržet v sobě velké množství vody, jež pomáhá vegetaci růst a zároveň se ze záhonu přirozeně odpařuje. Po dosažení kapacity záhonu voda samovolně přepadává skrze podzemní potrubí do dalšího záhonu a následně je zbytek vody odveden do akumulační nádrže nebo přepadem do dešťové kanalizace.
Cílem je, abychom vodu, která se nevsákne, mohli ještě před odtečením do dešťové kanalizace zadržet a využít. To se děje v akumulačních nádržích umístěných v severovýchodním, tedy nejnižším rohu náměstí. Voda je pak využita pro provoz kašny, možnou zálivku a splachování toalet v objektu kavárny.
Voda je z plochy náměstí svedena do liniových záhonů i do kruhových záhonů okolo pat stromů. V případech kdy není možné vodu svést k záhonu po povrchu, je využito uliční vpusti. Jen v jinak neřešitelné situaci bude dešťová voda svedena přímo do dešťové kanalizace.
Návrh počítá i s využitím dešťové vody ze střech okolních domů, které jsou orientovány do náměstí a nejsou napojeny na dešťovou kanalizaci. Nejrozlehlejší plochou je střecha pivovaru. Značné množství vody z této střechy může být využito pro zásobování vzrostlejších stromů v okolí pivovaru. Bude svedena do prokořenitelných podloží v okolí stromů.
Kašna na soutoku řek
Voda je pro náš život důležitá. Oslavujme ji a buďme s ní v kontaktu.
Voda je pro člověka existenčně důležitá a je třeba se k ní chovat s úctou. Návrh klade důraz i na okamžiky kontaktu člověka s vodou. Tyto kontakty jsou zprostředkovány skrze několik vodních prvků umístěných na náměstí.
Srdcem vodního příběhu je nová kašna navržená jako malé brouzdaliště. Představuje ji kruhová prohlubeň, která je dokola osázena kamennými lavicemi. Na ně je možné se posadit a svlažit si nohy, děti se zase dají zlákat ke hře okolo mělké vodní hladiny. Voda do kašny nenápadně vyvěrá jejím středem a odtéká po ploše náměstí mimo kašnu, kde se nenápadně ztratí, aby se mohla skrze soustavu filtrace opět vrátit do kašny.
Samotná kašna představuje město Zbraslav, ležící na soutoku dvou řek, Vltavy a Berounky. Tyto řeky se propisují do povrchu náměstí v podobě říčních valounů. Stejně jako každá řeka vyvěrá z pramene, i na náměstí jsou řeky symbolicky započaty pítky se svými názvy. Pítka jsou navržena tak, aby vodu z nich mohl využít dospělý, dítě i pes. Místo do kanálu pak voda od pítka odtéká právě mezi říčními valouny, kde se postupně vypařuje. Pítko Vltava v jižní části náměstí je doplněno o vodní mlžítka ukrytá v dlažbě. V letních měsících vytváří mlžítka atrakci především pro děti. Zároveň také ochlazují část náměstí a vytváří přívětivější mikroklima pro nedaleký záhon se stromy.